مونا سليقه : وب مهراز - جامعه برنامه نویسان

۱۵ کامپایلر و IDE ضروری برای برنامه نویسی ++C/C

مقدمه: تعداد زیادی زبان برنامه نویسی برای توسعه دهندگان وب مانند Java, .Net, PHP, Ruby, Perl, Python و … یا نرم افزار های محاسباتی مانند Matlab , Maple , Mathematica , Rar و … یا زبان های برنامه نویسی مانند Fortran , Cobol , Basic و … وجود دارد. اما می خواهیم امروز درباره دو تا از قدیمی ترین و پر اقبال ترین زبان های برنامه نویسی یعنی C و ++ C  صحبت کنیم ، که خصوصیاتی برجسته چون پر کاربرد بودن و داشتن ابزارهای پشتیبانی دارند. این دو زبان هنوز میان برنامه نویسان کاربرد دارند، زیرا مجموعه ای قوی از توابع دارند و دارای امنیت بالایی هستند. از دیگر خصوصیات آنها می توان به این اشاره کرد که برخی از نرم افزارهای محاسباتی مانند Matlab و Maple را نیز به کمک دستورات این زبان ها نوشته اند.

C زبان برنامه نویسی دستوری برای رایانه ها است و از برنامه نویسی ساخت یافته پشتیبانی می کند. C ساختارهایی فراهم می کند که دستورالعمل های ماشینی را کارآمدتر می کند و از این رو از زمره برنامه هایی است که استفاده از آن هنوز ادامه دارد و در جاهایی که قبلا از دستورات زبان اسمبلی استفاده می شد شامل سیستم عامل ها و نرم افزارهای کاربردی از آن استفاده می شود. از سوی دیگر ++C نیز زبانی چند منظوره ، دستوری ، شی گرا و وراثتی است که ابزارهایی سطح پایین برای کار با مموری نیز فراهم می کند.این نرم افزار در زمینه هایی شامل آپ های دسک تاپی ، سرورها و ابزارهای سرگرمی به کار می رود.این نرم افزار برای برنامه نویسی سیستمی شامل هسته های سیستم عامل نوشته شده است.بسیاری از برنامه های دیگر شامل C# ، Java و ویرایش های جدید C که پس از ۱۹۹۸ منتشر شدند از این زبان برنامه نویسی تاثیر پذیرفته اند.

ما در اینجا برخی کامپایلرها ( compilers ) و محیط های توسعه مجتمع (integrated development environments ) یا IDE برای کدنویسی در زبان های C و ++C را معرفی می کنیم. IDE به طور عمده برای ایجاد مولفه های مختلف کاربردی نرم افزار به کار می روند که برنامه را توسعه می دهند. یکی از کاربردهای خیلی محبوب IDE که آنها را در میان توسعه دهندگان پر طرفدار می سازد رابط کاربری جذاب آنها است.

۱- Kdevelop : یک plugin منبع باز ( open source ) برای ++C/C و دیگر زبان های برنامه نویسی است. این نرم افزار برپایه Platform به همین نام یعنی KDevPlatform می باشد که خود مجموعه ای از کتابخانه هایی منبع باز است که می توانند برای ایجاد IDE به کار روند. سایت این نرم افزار از اینجا قابل دسترسی است.

33Kdevelop

۲- Anjuta Devstudio : از دیگر استودیو ( studio ) های عالی توسعه با امکانات برنامه نویسی پیشرفته شامل مدیریت پروژه ، یک wizard کاربردی ، اشکال زدایی تعاملی ، ویرایش گر کد ، کنترل ورژن ، طراح رابط گرافیکی ، profiler و بسیاری دیگر چیزهای کاربردی است. این ابزار یک رابط کاربری عالی و قدرتمند برای برنامه نویسان ایجاد می کند. سایت این نرم افزار از اینجا قابل دسترسی است.

34anjuta

۳- Code Block : یکی از محبوب ترین IDE برای ++C/C که مجانی است و منبع باز است. این IDE تمام ویژگی هایی که یک توسعه دهنده می خواهد همچون رابط کابری کارا ، کامپایلر کردن ، کارکردهای اشکال زدایی و بسیار ویژگی های دیگر را در خود دارد. سایت این نرم افزار از اینجا قابل دسترسی است.

33CodeBlock

۴- Visual-Mingw : یک IDE منبع باز جمع و جور برای توسعه دهندگان است. این نرم افزار از تمام رابط های برنامه (API ) ویندوز را استفاده می کند تا محیط توسعه ساده و سریعی فراهم آورد. این برنامه یک ماژول ( module ) از کدهای خود برای اشیای ساده و بزرگ ++ c ایجاد می کند تا اسکلتی کاربردی و آماده ی استفاده را ارائه دهند. این نرم افزار توسط SourceForge.net میزبانی می شود.

 

36Visual-Mingw

 

۵- Ideone : یک ابزار اشکال زدایی و کامپایلر آنلاین برای توسعه دهندگان ++C/C به اضافه ۶۰ زبان برنامه نویسی دیگر است. این ابزار ویزگی های بسیار خوبی دارد که امکان می دهد تا برنامه نویسان کد خود را به روشی کارا و سریع کامپایل کنند . نشانی سایت این برنامه https://ideone.com است.

شما کد خود را وارد کرده و دکمه run را فشار می دهید، اگر این کد درست باشد پیغام success ظاهر خواهد شد. و در صورت وجود خطا در برنامه ، پیغام Compilation error ظاهر خواهد شد.

39Ideone

۶- Eclipse CDT : یکی از قوی ترین و محبوب ترین IDE ها است. این نرم افزار ویژگی های بهتری همچون پشتیبانی برای ایجاد پروژه و مدیریت ساخت برای زنجیره ای از ابزارهای گوناگون ، ابزارهای دانش کدنویسی ، ویرایش گر کد با هایلایت کردن گرامر کد ، ابزاری برای اصلاح کد (refactoring ) و ابزار تولید کد دارد. به اضافه این که ابزارهای اشکال زدایی ناظرهای حافظه ، ثبات ها ( register ) و جدا کننده ( disassembly ) را در خود دارد. سایت ارائه دهنده این نرم افزار این سایت است.

40Eclipse

۷- Compilr : ابزار توسعه مجتمع آنلاین است که این امکان را فراهم می آورد تا شما کد را با ویژگی های موثری درون یک رابط کاربری ساده بنویسید. این ابزار آرایه بزرگی از زبان های برنامه نویسی شامل C++/C ، Java ، HTML و بسیاری دیگر را پشتیبانی می کند. سایت آن از اینجا قابل دستررسی است. این سایت زیر مجموعه سایت معروف Lynda است.

Compilr

۸- Code Lite یک IDE منبع باز عالی و مجانی برای برنامه نویسی زبان ++C/C است که می تواند بر تمام platform های اصلی ( OSX , Windows , linux ) راه اندازی شود. سایت آن از اینجا قابل دسترسی است.

41CodeLite

۹- ++Netbeans C : شامل تعداد زیادی الگو ( template )های پروژه ای برای ++C/C است ، که توانایی برای ایجاد برنامه های ++C/C با کتابخانه هایی ایستا و پویا را فراهم می آورد. این نرم افزار شامل ویژگی های عالی است که در میان توسعه دهندگان وب محبوب است از جمله مساعدت در کدنویسی ، پیکربندی کامپایلر ، واحد تست کد ، هدایت فایل ها ، توسعه از دور و بسیاری از ویژگی های دیگر را در بر می گیرد. سایت مبدع آن این سایت است.

42NetBeans

۱۰-++ Dev C : یک IDE بسیار عالی برای زبان های برنامه نویسی است. برخی از ویژگی های بسیار زیاد آن شامل اشکال زدایی مجتمع ، یک کامپایلر بر پایه GCC ، مدیریت پروژه ، کامپایلر کد ، ویرایش فایل های منبع ( source ) ، مدیریت ابزارها و لیست کردن توابع می باشد. این نرم افزار از اینجا قابل دستیابی است.

43DevC

۱۱- ++ Ultimate : یک کارگاه عالی توسعه برای برنامه نویسان++ C است. این IDE مفاهیم ماژولی ( modular ) را برای برنامه نویسی C++ فراهم می کند و با GCC ، MInGW و ++ Visual C کار می کند. برای دریافت آن نرم افزار به این سایت مراجعه کنید.

44Ultimate

۱۲- Digital Mars : کامپایلر با اجرای بسیار خوب برای C و ++ C است. این نرم افزار ویژگی هایی چون زمان بسیار سریع کامپایل یا لینک ، تکنولوژی قوی بهینه سازی کتابخانه کامل ، سند نویسی ( documentation ) قابل ارائه با HTML ،  جداساز ( disassembler ) ، کد نمونه ، ویرایش هایی از رابط گرافیکی ، آموزش دهنده کد ، آپدیت شدن آنلاین ، کتابخانه استاندارد الگو و بساری دیگر از ویژگی ها را دارد. سایت نرم افزار این سایت است.

45Digitalmars

۱۳- C-Free : یک IDE سریع و کوچک برای برنامه نویسان ++C/C است و با بسیاری از کامپایلرها مثل MinGW کار می کند. برای دسترسی به آن به اینجا مراجعه کنید.

46CFree

۱۴- MinGW : کامپایلری برای دسترسی سریع به کارکردهای  اجرای Microsoft C است . سایت آن از اینجا قابل دسترس است.

47MingW

۱۵- Tiny C Compiler : یکی از بهترین کامپایلرها برای برنامه نویسان C است. ویژگی های عالی آن برای توسعه دهندگان می تواند هر کدی را در هر جایی کامپایل کند ، هر کتابخانه دینامیک C را می تواند استفاده کند ، کامپایل کند و هر کد C را مستقیما اجرا کند. همچنین یک پیش پردازنده کامل C و یک همگذار ( assembler ) از نوع GNU-مانند را شامل می شود. سایت نرم افزار را اینجا مشاهده کنید.

48TinyC

نتیجه گیری:خب دوستان گرامی به پایان آموزش ۱۵ کامپایلر و IDE ضروری برای برنامه نویسی ++C/C به صورت تصویری رسیدیم امیدوارم از این آموش نهایت استفاده را ببرید و خوشتون اومده باشه همراه با آموزش دات نت باشید با آموزش های جدید.

منبع:گویا ای تی


تعداد بازدید : 2152
ارسال به دوستان

ارسال