ایمان نکونام : وب مهراز - جامعه برنامه نویسان

LINQ در معماری چند لایه:: طراحی DAL با استفاده از LINQ to SQL Classes

در این مقاله به نحوه ایجاد لایه (DAL (Data Access Layer درایجاد یک برنامه سه لایه با استفاده از LINQ to SQL Classes خواهیم پرداخت.

جهت یادآوری معماری چند لایه، مقالات پیش نیاز زیر را مرور نمائید:

1. برنامه نویسی چند لایه قسمت اول : مقدمه ای بر معماری چند لایه (n-tierd Programming)

2. برنامه نویسی چند لایه قسمت دوم : لایه ارتباط با پایگاه داده (Data Access Layer یا DAL)

3. لایه منطق تجاری (BLL یا Bussiness Logic Layer)

4. LINQ To SQL


LINQ در معماری چند لایه:: طراحی DAL با استفاده از LINQ to SQL Classes

 

یکی از ساده ترین لایه ها در معماری چند لایه با استفاده از LINQ to SQL Classes پیاده سازی این لایه است. برای شروع، هر سه لایه DAL, BLL و UI را طبق توضیحات ارائه شده در پیش نیازها، ایجاد نمائید.
 
بر روی لایه DAL کلیک راست کرده و گزینه ADD>>New Item را انتخاب نمائید. در پنجره ADD New Item-DAL از سمت چپ گزینه Visual C# Items گزینه Data را انتخاب نمائید. در کادر وسط گزینه LINQ to SQL Classes را انتخاب نمائید. در قسمت Name یک نام مناسب برای این فایل انتخاب نمائید. (به عنوان مثال MyData.dbml) و سپس دکمه ADD را بفشارید.
 
فایل MyData.dbml و یک Reference به نام System.Data.Linq به این پروژه اضافه خواهد شد.
 
فایلMyData.dbml به صورت پیش فرض بازخواهد شد. در صورتیکه این پنجره را بستید بر روی این فایل در Solution Explorer دو بار کلیک کنید. حال از سمت چپ بر روی Server Explorer کلیک کنید. دراین قسمت بر روی Data Connections کلیک راست کرده و گزینه Add Connection را انتخاب نمائید.
 
با استفاده از دکمه Change می توانید Data Source موردنظر خود را ایجاد نمائید. لذا از این بخش گزینه Microsoft SQL Server و از بخش Data provider گزینه Provider for SQL Server را انتخاب نمائید. در بخش Server Name نام سرور و از سایر بخش ها نحوه اتصال به دیتابیس خود را تعیین نمائید. با استفاده از Test Connection می توانید از صحت اتصال به دیتابیس اطمینان حاصل نمائید و سپس برروی دکمه ok کلیک نمائید. اتصال با بانک اطلاعاتی سرور موردنظر برقرار خواهد شد و می توانید جداول موردنظر خود را انتخاب کرده و به داخل فضای سمت چپ Drag نمائید. (در صورتیکه دردیتابیس خود از Stored Procedures استفاده کرده اید، می توانید آنها را نیز به این فضا وارد نمائید. این موارد در فضای سمت راست لیست خواهند شد.)
 
برای دیتابیس های بزرگ یک پیشنهاد کلیدی وجود دارد و آن این است که تمام جداول را در یک فایل dbml قرار ندهید. پیشنهاد می شود که هر دسته ازجداول مرتبط به هم را در یک فایل dbml مجزا قرار دهید. البته توجه داشته باشید که می بایست در صورتی این کار را انجام دهید که جداول کاملا با هم بی ارتباط باشند.
 
در نهایت این فایل را ذخیره نمائید.
 
دراینجا کار طراحی این لایه به اتمام رسیده است. بله، به همین سادگی لایه DAL را در پروژه خود طراحی کرده اید!
 
در مقاله بعد کلیات طراحی لایه BLL  را با استفاده از LINQ to SQL Classes خواهیم آموخت.
تعداد بازدید : 802
ارسال به دوستان

ارسال